Postrzeganie stereoskopowe - o co chodzi?

Postrzeganie stereoskopowe jest naturalną rzeczą dla człowieka. Warunkiem oczywiście jest zdrowy wzrok - dwoje oczu, w które wyposażyła nas natura. Do każdego oka trafia nieco inny obraz. Różnica między nimi jest nieznaczna, ale wystarcza, by mózg interpretując oba obrazy wychwytywał te różnice i na ich podstawie tworzy wrażenie głębi obrazu. To dzięki temu wiemy, co jest blisko, a co dalej i co całkiem daleko. Aby fotografia była trójwymiarowo postrzegana, należy do każdego oka "dostarczyć" obrazy różniące się podobnie jak w naturalnym, codziennym postrzeganiu. Powstało kilka metod, które lepiej lub gorzej odwzorowują zarejestrowany obraz. Są to m. in.:

Anaglif - jak działa Obrazki "anaglify" ogląda się przez okulary z dwoma filtrami, Czerwonym i zielonym, choć można też użyć zamiast zielonego filtr niebieski. Powodują one, że oko z filtrem czerwonym "widzi" "wszystko" prócz czerwieni, a z filtrem zielonym (niebieskim) - wszystko prócz tych kolorów. Anaglif składa się z dwóch nieznacznie różniących się przesunięciem poziomym obrazów, które po specjalnej obróbce stają się jednym, ale z "zakodowaną" informacją o głębi. Kiedy oglądamy taki anaglif przez okulary, do naszych oczu trafia tylko taki obraz, który przepuszczają filtry. Resztą zajmuje sie juz nasz mózg, który "wyłapuje" te różnice i "składa" obraz w jedną, trójwymiarową całość.


Krzyżogląd - jak działaInaczej ma się sprawa z metodą krzyżową, która nie wymaga żadnych pomocniczych "instrumentów", ale wymaga od oglądającego pewnej "wprawy". Mianowicie na dwa obrazki "jeden przy drugim" należy tak patrzeć, jakby sie chciało zobaczyć coś znacznie bliżej, czyli zezem. Zapewniam, że każdy może się tego nauczyć, kilka metod pomocniczych przedstawiam TUTAJProstogląd - jak działametoda podobna do poprzedniej, ale wymaga umiejętności zrobienia zeza rozbieżnego lub użycia tzw STEREOSKOPU - przyrządu optycznego wyposażonego w soczewki, bądź pryzmaty. Prostogląd jest naturalną metodą oglądania tzw. "Autostereogramów".

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości minimum 1024x768 - Wszelkie prawa zastrzeżone